Konkurence karlovarského Vřídla.
BUDOVATEL – 2.8.1946
 

Kdo přišel v minulosti do Karlových Varů, musil vidět Vřídlo, jakožto symbol lázeňského města. Dnes dostává vřídlo konkurenci. A chceme tvrdit, že konkurenčním boji Vřídla s tím, na koho nyní myslíme, to u karlovarských domorodců Vřídlo na celé čáře prohrává, protože jdou-li dva Karlovarani kolem Vřídelní kolonády, ani jednoho z nich nenapadne říci: >Heleď, Vřídlo!< Naproti tomu potkají li fotoreportéra Jardu Houfa, určitě jeden z nich utrousí: >Heleď,FoFiFo!<
Tak, a teď už milí přátelé víte, o koho jde. Jistě ho všichni znáte, vždyť je v Karlových Varech od prvních květnových revolučních dnů a žádná větší událost karlovarského veřejného života se bez něj neobejde.
V honbě za obrázky leze po zemi, po střechách, po stromech, po okenních římsách a snad by to dokázal i pod zemí a pod vodou. Prostě jeho prorockou bradu, hodnou zdobit stránky Starého zákona, najdete všude. Brada je ovšem doplněna vhodným oděvem a při práci večer nebo za špatného denního osvětlení v místnosti, doplňuje svou fotografickou výzbroj a výstroj fantastickými kukadly, které si posadí na hlavu.
Z čeho to je a jak je to uděláno, nevíme, jisté je, že to svítí na oběť Jardova fotografování. Však mu také jeho kolegové závidí, a kde mohou si to tajně vypůjčují, odlučujíce jej všemi možnými i nemožnými způsoby od jeho nářadí.
Fofifo se stává pomalu legendární postavou Karlových Varů. Znají jej nejen Karlovarští , ale i zahraniční hosté. >Fotil< Američany,Angličany, s lordem Strabolgim chytal ryby a dosáhl snad i světového rekordu ve svém oboru: Nikdo z fotografů nevyfotografoval tolik sovětských vojáků jako >Gouf<, jak na něho Krasnoarmějci volali na ulici, chtějíce, aby je >fotografíroval<. A Jardajo, beze všeho. Fotil, a fotil a fotil…
To už měl po dlouhých procedurách přidělen nynější krámek, jehož vždy originelní úprava je středem pozornosti kolemjdoucích. K té se ale ještě vrátíme. Nyní bychom chtěli ještě připomenout jednu maličkost, a jak už to je u něho zvykem, zase originál.

 

Jistě si pamatujete na 26. květen letošního roku, kdy jsme volili. Na ulicích postávali rozčílené hloučky, debatující o situaci. Stávalo se, že i dva tábory si na ulici vyměňovali názory, ovšem ve vší slušnosti. A kdož ví, možná, že by i z té slušnosti sešlo, kdyby výraz prudkého rozčílení debatujících nebyl náhle vystřídán širokým úsměvem. To viděli Jardu Houfa, jak jede na legendárním motorovém kole, ověnčeném papírovými ozdobami v národních barvách a označeném zdaleka čitelným nápisem >Národní fronta<. Někdo snad řekne, blbost, druhý připustí, že je to originální blbost a třetí řekne, že je to prima kanadský vtip, který má svou mravní pointu. Rozhodnutí necháme na vás. My bychom se chtěli trochu rozhovořit o výkladech firmy Fofifo. A když jsme tak u toho: Kde koho zajímá to tajemné označení firmy Fofifo, lidé hádají, co to vlastně znamená. My to sice víme, ale nepovíme. Jenom to řekneme, že v tom byl Houf originální. A snad na toto téma vypíšeme hádankářskou soutěž…
Tedy ještě k té výloze: Že ji dělá v noci, to není nic zvláštního. Ale způsob jak ji dělá, je hodný pozoru. Posuďte sami: Pořádá se výstava >Budujeme pohraničí<. Houf na to hned reaguje a upraví výlohu. Když se buduje, staví, je na to třeba malty, cihel a zednického nářadí. Tož tedy hned s tím do výlohy.
K tomu několik fotomontáží a účelu je dosaženo. Zástupy lidí tomu nasvědčují. Nebo. Výročí >Povstání českého lidu<. Výloha musí přijmout miniaturní barikádu z kamenů, starou pušku, přilbu a k tomu fotografie a dokumentární listinný materiál. Zase v tom je originalita a kus vtipu.
Ale nejlepší vtip se Fififovi přece jen povedl minulý týden. Upravil výlohu k právě zahájeným žním. Podle ukazovatele směru, podle fotografií a podle amerického kabátu, jehož kapsy jsou zatíženy lahví piva, hrstí novin a nápisem >Jdeme na žně<, si každý myslí, že Fofifo je na žních v Drahovicích. A on zatím leží, chudák v nemocnici, kam jej v bezvědomí dopravili po srážce jeho motorového kola s osobním autem….


                                                                   F.N.


Originál článek z tisku zde